Експозиція Театрального музею Мистецького об’єднання «Березіль», 1925

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України був заснований 30 січня 1923 року як театральний музей при Мистецькому об’єднанні «Березіль», на  чолі з Лесем Курбасом. Для цього зі складу акторів утворили музейну комісію у складі акторів  В.Василька (голова комісії),  Л.Гаккебуш (заступник голови), О.Швачка (секретар комісії), М.Савченка, В.Гайворонського і  М.Кононенка.  Пізніше активну участь у музейній роботі брали актори О.Сердюк, П.Масоха та Д.Демуцький, який завідував фотолабораторією в МОБі. 

Фондову колекцію музею започаткували матеріали з власного архіву В.Василька. Це близько 800 одиниць негативів і фотографій. 

31 грудня 1923 року музейна комісія влаштувала першу виставку. На стінах були розвішені найбільш експозиційно привабливі та цінні речі, зокрема ескізи, фото та афіші. Про решту експонатів повідомлялося у списках. Остаточно театральний музей при «Березолі» здобув собі право на життя, коли за постановою Київського Губернського виконкому МО «Березіль» було передано приміщення театру ім. В.Леніна (колишній театр М.Соловцова). 

В зимовому сезоні 1924-1925 рр. МО «Березіль» отримало приміщення театру ім. В.Леніна (колишній театр М.Соловцова). Експозиція музею розмістилася в трьох кімнатах у фойє.  Березільці поводили екскурсії та продовжували збирати колекцію Театрального музею, який від початку планувався як всеукраїнський.