Про проєкт

«Open Kurbas: цифрова колекція» — масштабний проєкт Музею театрального, музичного та кіномистецтва України. У межах проєкту оцифровано 12 тисяч музейних предметів та створено двомовний (українсько-англійський) сайт із відкритим доступом до колекції пам’яток, пов’язаних із діяльністю видатного режисера ХХ століття Леся Курбаса. 

Започаткований 2021 року проєкт має на меті відкрити музейну колекцію світові та зробити творчість Леся Курбаса доступною для всіх.

#КурбасДляВсіх: саме це гасло — головний рушій проєкту «Open Kurbas: цифрова колекція».

Ідея започаткувати проект «Open Kurbas: цифрова колекція» виникла за результатами досліджень історії музею, зокрема історії Мистецького об’єднання «Березіль». Фундатор Театрального музею Василь  Василько зазначав, що він бачить музей як новітню лабораторію, котру кожен бажаючий може використати для свого професійного розвитку. Насамперед мова йшла про театральних режисерів, акторів, сценографів. Музей також розглядався як місце формування вишуканого театрального глядача, який зміг би зрозуміти складні авангардні твори. 

Цифрові колекції та діджиталізація музеїв  — це справжній світовий тренд та вимога нашого часу. Тому ми сполучили ідею музею-лабораторії й оцифровки колекції «Березолю» та створили проєкт «Open Kurbas: цифрова колекція». І ми впевнені, що музейники-авангардисти були б задоволені, коли б дізналися про наш підхід до реалізації їхніх ідей.

Серед оцифрованих матеріалів — фотографії, негативи, костюми, рукописи, документи, афіші й макети до вистав, ескізи костюмів та декорацій, матеріали з архівів Молодого театру, Київського драматичного театру (Кийдрамте), Мистецького Об’єднання і театру «Березіль» та персоналій із музейної колекції. За допомогою зручної навігації можна обрати пошук за різними категоріями.

Найбільш рідкісними та менш відомими є зображення на скляних негативах.  Під час роботи з оцифрування виявилися маловідомі кадри з вистав, портрети самого Курбаса, і учасників «Березолю».

Сайт openkurbas.org — це:

  • відкрита науково-освітня онлайн-платформа для дослідження життя і творчості Леся Курбаса
  • доступ до оцифрованих музейних експонатів із колекції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України та книг із бібліотеки Леся Курбаса
  • статті науковців, театрознавців, мистецтвознавців й культурологів
  • 10 відеолекцій, що розповідають про життя і творчість Леся Курбаса, його оточення, захоплення й експерименти, мистецькі та світоглядні переконання
  • відео, що знайомлять глядачів із процесом оцифрування музейних колекцій та проєктом «Open Kurbas: цифрова колекція»

Керівниця  проєкту –  Ірина Дробот

Кураторка проєкту – Тетяна Руденко

Команда проєкту:

Олена Стаднік, Ірина Степенко, Аліна Дяченко, Ольга Семканич, Вікторія Пащенко, Ірина Мелешкіна, Ірина Зубченко, Галина Процев’ят, Анастасія Канівець, Олена Лещенко, Тетяна Бойко, Яна Партола

Дизайнер – Лєра Гуєвська

Консультанти проєкту – Сергій Руденко, Ганна Веселовська

Експонати оцифровано компанією «Цифрова країна»