Українська музична драма

Навесні 1919 року, одночасно з роботою в новоствореному  Першому театрі УСРР ім. Т. Шеченка, Лесь Курбас  розпочав працювати в Українській музичній драмі, або ж Укрмуздрами, —  так у дусі часу звучала скорочена назва театру. Цей колектив, що фактично був першим українським оперним театром, створювався за ініціативи співака та режисера Семена Бутовського весною 1919 року під егідою Наркомосу. Більшість керівного  творчого складу були тісно пов’язані з Курбасом через Молодий театр.

Директором новоствореного колективу призначили учня і колегу Курбаса, молодотеатрівця Степана Бондарчука, хореографічну групу очолив танцівник і балетмейстер Михайло Мордкін, який займався з молодеатрівцями пластикою, а головним художником став оформлювач кількох молодотеатрівських вистав Анатолій Петрицький. З деким із інших ключових  постатей Укрмуздрами, як-от із завідувачем музично-художньою частиною  композитором Яковом Степовим, Лесь Курбас тісно зійшовся пізніше: вони разом 1920 року стали учасниками знаменитого гуртка в оселі художника Георгія Нарбута.    

Як писав Степан Бондарчук, «головні сили “Молодого театру”, не бачачи нічого гарного в будучині драматичного театру, з запалом беруться за організацію української опери, де шукають заспокоєння своїй творчій душі. До організації опери притягуються найкращі сили, які перебувають тоді в Україні. Артисти Л. Собінов, Стефанович, Литвиненко, диригент з опери Зиміна Багриновський, знаменитий мім Михайло Мордкін, маляр Ан. Петрицький з режисерами Курбасом та Бонч-Томашевським — всі вони були використані для постановки “Утопленої” Лисенка та “Гальки” Монюшка». 

Вистави театру, що проіснував близько трьох місяців, відбувалися в приміщенні Другого міського театру на Олександрівській вулиці (тепер вулиця Михайла Грушевського, приміщення не збереглося). Театр відкрився 28 липня 1919 року оперою Миколи Лисенка «Утоплена» в режисурі Михайла Бонч-Томашевського і (за словами Степана Бондарчука) Леся Курбаса. Диригентом  виступив Михайло Багриновський, сценографом Анатолій Петрицький, а головні партії виконували О. Куликовський (Голова). Марія Литвиненко-Вольгемут (Панночка), Семен Бутовський (Левко). 

19 серпня 1919 року відбулася прем’єра балету «Азіаде» («Аравійські ночі») на музику Луї Бурґо-Дюкудре та Йосипа Ґютеля, який  поставив Михайло Мордкін.  У ньому вперше і востаннє танцював Лесь Курбас, виконавши  пантомімічну партію Шаха. 

Наступною прем’єрою Укрмуздрами мала стати опера Миколи Лисенка «Тарас Бульба» в режисурі Леся Курбаса  та оформленні Анатолія Петрицького — однак 31 серпня 1919 року до Києва увійшли денікінські війська, і глядач не зміг побачити спектаклю. Тоді ж театр і припинив свою  роботу. Ще один задум оперного режисера Курбаса — поставити  «Гальку» Станіслава Монюшка (диригент Михайло Коссак, художник  Олександр Хвостенко-Хвостов) — так і залишився нездійсненим.