Гірняк Йосип

Голохвостий – Йосип Гірняк | Н 4032

(14.04.1895 – 17.01.1989)

Йосип Гірняк – український актор, режисер, педагог.

Йосип Гірняк вперше побачив молодого галицького актора Леся Курбаса на сцені Гуцульського театру Гната Хоткевича у виставі «Гуцульський рік» в Тернополі 1911 року.

Акторську діяльність Гірняк розпочав у 1914 році в театрі товариства «Руська Бесіда», у 1915 році продовжив у Театрі Українських січових стрільців.

Восени 1922 року пройшов акторські проби до Четвертої майстерні (досвідчених митців) Мистецького об’єднання «Березіль», керованої Курбасом особисто. Дебютував маленькою роллю Представника влади у експресіоністській постановці «Газ» Г. Кайзера в квітні 1923 року. 

У листопаді того ж року отримав головну роль у першій виставі Четвертої майстерні МОБу «Джіммі Ґіґґінз» за Е. Сінклером. Роль Джіммі Йосип Гірняк виконував у чергу з Амвросієм Бучмою, який також починав свій творчий шлях на Галичині, в театрі «Руська Бесіда».

Йосип Гірняк віртуозно володів однією з найскладніших технік театру ХХ ст. — психологічним гротеском.

У 1933 році був заарештований, а згодом — засуджений «за причетність до терористичної організації УВО (Українська військова організація). На засланні перебував у 1934-1940 роках у концтаборі в с. Чиб’ю (Ухт-Печорські табори, Комі АРСР). У таборі Йосип Гірняк перебував одночасно з українським письменником-гумористом Остапом Вишнею.

Вперше на українській сцені 1943 року здійснив постановку «Гамлета» В. Шекспіра у драматичній трупі Львівського оперного театру з колишнім актором «Березоля» Володимиром Блавацьким у головній ролі.

З 1947 року разом з дружиною Олімпією Добровольською мешкав у Нью-Йорку. Тут очолював Український театр в Америці, написав «Спомини» (1982), низку статей з історії українського театру.

За понад сім десятиліть творчої праці Йосип Гірняк зіграв близько 170 ролей та поставив 65 вистав.

Остап Вишня у своїх «Мистецьких силуетах» так характеризує акторський доробок Йосипа Гірняка у «Березолі»:  «Теорія і практика» березолівської школи висувають Гірняка як творця образів Джіммі Хіггінса, Голохвостого («За двома зайцями»), Кукси («Пошились у дурні»), Трибуле («Король бавиться»), Пу-Ба («Мікадо»), кума («Народний Малахій») і т. д.

Український театр має Йосипа Гірняка, першорядного майстра на характерні ролі…

* * *

Глибокі й різноманітні гірняківські театральні образи.

Трагічна фігура Джіммі Хіггінса і поруч шельмуватий ПуБу з «Мікадо»…

Гірняк уміє бути великим страдником у «Джіммі» і веселим жуліком у «Мікадо»…

І як неоднаково в нього звучить «Лізі» і «Ой, кокачка!..».

І як однаково він уміє вас переконати, що ви бачите перед собою справжнього Джіммі і таки справжнього ПуБу…

А кум його в «Малахії»…?!

Монументальна постать іконного крамаря, що не поскупився продати пару поросят, щоб повернути свого дорослого кума з «путі неправедної»…

* * *

І коли говорять про долю українського театру і коли пригадаєш, що на нашому молодому театрі вже є такі актори, як Йосип Гірняк, можна цілком спокійно сказати:

– Спокойно!»