Сон Товстопузенка

Художній ігровий фільм «Сон Товстопузенка»

(«Як куркуль сільським головою став»)

Комедія

2 ч., метраж невідомий, ВУФКУ (Одеса), 1924 р., коли вийшов на екран —невідомо.

Автор сценарію — Дмитро Бузько  

Художній керівник — Лесь Курбас

Режисер — Олександр Перегуда

Оператор — Дмитро Фельдман 

Художник — Іван Суворов 

Помічник режисера — Б. Дуберштейн

Редактор — Георгій Тасін

У ролях: Амвросій Бучма (Іван Голодранець), О. Симонов (Парамон Товстопузенко), Борис Балабан (піп), А. Оленич-Алексеєва (дружина Товстопузенка), Йосип Мерлатті (бандит), Аркадій Мальський (селянин), Дмитро Федоровський (червоноармієць), Теодор Брайнін (куркуль), Віра Корольова (куркулиха).


Працюючи асистентом Леся Курбаса, Олександр Перегуда восени 1924 року одержує самостійну постановку на Одеській кінофабриці ВУФКУ. 

Варто нагадати, що молоді учні-режисери Курбаса в процесі навчання за його системою повинні були пройти кілька етапів підготовки. Очевидно, що Олександр Перегуда вже пройшов перший, технічний етап, де ознайомився з внутрішньою структурою, механікою кінематографу. На другому, творчому етапі Курбас ставив усім невеликі самостійні завдання, а ті, хто доходив до третього, ставали технічними асистентами, разом із режисером проходили весь процес створення  фільму й фіксували його постановочну роботу. Четвертий етап — етап творчого асистування: учням доручалося розробити й поставити окремі епізоди, зокрема масовки в к/ф «Макдональд». На п’ятому етапі Лесь Курбас доручив Олександру Перегуді самому поставити короткометражний фільм «Сон Товстопузенка» за сценарієм Дмитра Бузька. 

Після остаточного повернення Леся Курбаса до Мистецького Об’єднання «Березіль» Олександр Перегуда, «в той час захоплений кінопрацею полоненик кінематографа», залишиться  працювати в кіно. Також поставлять перші художньо-ігрові фільми: Павло Долина – «Чортополох» (1926), Фавст Лопатинський – «Синій пакет» (1926), Марко Терещенко – «Микола Джеря» (1927), Амвросій Бучма – «За стіною» (1928), Борис Тягно – «Охоронець музею» (1930) та ін.

«Сон Товстопузенка» — короткометражна агітаційна пригодницько-гротескна комедія на тему боротьби з куркулями на селі, де розповідається про те, як український куркуль став головою сільради. Амвросій Бучма в ній чудово зіграв роль сільського активіста Івана Голодранця — як і в «Макдональді», йому довелося виконувати безліч ризикованих трюків. Не менш гротескно показано в фільмі попа, якого блискуче грає режисер МОБу Борис Балабан. 

«Сотні разів ми обпалювали очі, калічилися, працювали по ночах, а часами цілу добу без перерви, — згадував О. Перегуда. — І не тільки ми (Бучма, Фельдман, Мюллер, і я), але і наш шеф, Олександр Степанович Курбас. Із нами переживав усі труднощі й допоміжний склад. Ніколи я не чув нарікання, невдоволення з боку не тільки акторів, але й робітників допоміжної служби. Всі вони, як то кажуть, заглядали в очі Курбасу й радо виконували перше-ліпше його бажання. На знімальному майданчику було радісно, весело. Здавалось, запропонуй нам Курбас прихилити небо, ми з радістю прихилимо. Цього ж жадає Курбас, а значить, і діло, і кінематографія».

Картина ввійшла до першого номеру кіножурналу ВУФКУ «Маховик».

(Фільм не зберігся).