18.01 – 25.02.2018
Куратори виставки:
Вірляна Ткач, художній керівник, Мистецька Група «Yara Arts Group» (Нью-Йорк)
Тетяна Руденко, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України (Київ)
Вальдемарт Клюзко, мистецьке оформлення виставки (Київ)
Організатори:
- Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
- Yara Arts Group
- YermilovCentre
На початку 1920-х у «Березолі» експериментували з рухом і новітніми медіа у театрі. Ці пошуки мешканці Харкова могли побачити під час гастролей київського Мистецького об’єднання «Березіль» з виставами «Газ», «Джіммі Гіґґінз», «Макбет» у 1923-1924 роках. Режисерські концепції цих вистав можна було побачити саме на виставці «Курбас у Харкові».
Лесь Курбас і театр «Березіль» переїжджають до Харкова з Києва у 1926 році і ставлять перед собою нову мету – творити засобами театру нову українську урбаністичну культуру, представити Харків як столицю України. Найяскравіше це мистецьке завдання проявилося у представлених на виставці в ЄрміловЦентрі спектаклях «Березоля» «Народний Малахій» (1928), «Алло на хвилі 477!» (1929) та «Мина Мазайло» (1929).
Спеціально для цього проекту було відтворено сценографію вистави «Алло на хвилі 477!» – музичного ревю, яке уявляло нову українську популярну культуру як частину найновіших трендів Америки та Європи, а також космічну сценографію до «Мини Мазайла».
Головне завдання експозиції – продемонструвати саме ті театральні модерні інновації, які окреслюють творчість Курбаса та ставлять його в один ряд із найбільш знаними авангардистами першої половини ХХ століття.
Виставка була зроблена на основі колекції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.
Також використані матеріали, надані Українським Музеєм у Нью-Йорку (Архів Йосипа Гірняка та Олімпії Добровольської), Театральним музеєм Харківського державного драматичного театру імені Тараса Шевченка, Центральним державним кінофотофоноархівом України імені Г. С. Пшеничного, Музеєм Михайла Старицького, з приватних архівів Сергія Гордєєва, Миколи Шкарабана, Ірени Макарик, Вірляни Ткач та Яри Мистецької Групи.
Команда проєкту: Яна Партола (координатор) Сергій Гордєєв, Тетяна Пилипчук, Марина Куценко, Валентина Чечик, Тетяна Турка, Олена Либо, Світлана Олешко, Валерія Любченко та Вірляна Ткач.